Wytyczne dla kobiet po porodzie pragnących powrócić do aktywności fizycznej

Powrót do aktywności fizycznej po porodzie jest dla kobiet ważnym aspektem rekonwalescencji poporodowej. Regularne ćwiczenia mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, w tym poprawę wydolności układu krążenia, siły i nastroju. Kluczowe jest jednak, aby kobiety ostrożnie podchodziły do ćwiczeń poporodowych i stosowały się do odpowiednich wytycznych, aby zapewnić sobie bezpieczny i skuteczny powrót do aktywności fizycznej. W tym artykule przedstawiono oparte na dowodach zalecenia, aby zapewnić wskazówki kobietom, które chcą wznowić ćwiczenia po porodzie.

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ang. American College of Obstetricians and Gynecologists, ACOG) zaleca, aby kobiety z ciążą bez powikłań mogły rozpocząć lub wznowić ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności po porodzie, gdy tylko poczują się na to gotowe, zwykle po uzyskaniu zgody lekarza (1).

Według Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ang. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, RCOG), kobiety mogą rozpocząć delikatne ćwiczenia, takie jak chodzenie, ćwiczenia mięśni dna miednicy i ciwczenia rozciągające, wkrótce po porodzie. Zalecają stopniowe zwiększanie intensywności i czasu trwania ćwiczeń w miarę upływu czasu, kierując się indywidualnym komfortem i możliwościami fizycznymi (2).

Kanadyjskie Towarzystwo Fizjologii Wysiłku (ang. Canadian Society for Exercise Physiology, CSEP) sugeruje, aby kobiety czekały z rozpoczęciem lub wznowieniem ćwiczeń do uzyskania zgody lekarza, zwykle około sześciu tygodni po porodzie. Podkreślają znaczenie stopniowego zwiększania intensywności ćwiczeń i włączania zarówno ćwiczeń aerobowych, jak i siłowych (3).

Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki (ang. National Institute for Health and Care Excellence, NICE) zaleca zachęcanie kobiet do regularnej aktywności fizycznej po porodzie w jako element zdrowego stylu życia. Radzą, aby ćwiczenia opierały się na indywidualnych preferencjach i możliwościach, obejmując zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i siłowe (4).

Królewskie Australijskie i Nowozelandzkie Kolegium Położników i Ginekologów (ang. The Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists, RANZCOG) zaleca, aby kobiety zaczynały od delikatnych ćwiczeń i stopniowo zwiększały zarówno ich intensywność jak i czas w miarę rekonwalescencji. Podkreślają znaczenie ćwiczeń mięśni dna miednicy i prawidłowej techniki wykonywania w profilaktyce dysfunkcji dna miednicy (5).

Powrót do aktywności fizycznej po porodzie jest procesem stopniowym, do którego należy podchodzić ostrożnie i zgodnie z wytycznymi towarzystw ginekologicznych. Postępując zgodnie z tymi opartymi na dowodach zaleceniami, kobiety mogą bezpiecznie i skutecznie wznowić aktywność fizyczną, promując ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie po porodzie.

Agata Mroczek

Bibliografia:

1. American College of Obstetricians and Gynecologists. ACOG Committee Opinion No. 650: Physical Activity and Exercise During Pregnancy and the Postpartum Period. Obstet Gynecol. 2015;126(6):e135-142. doi:10.1097/AOG.0000000000001214
  2. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. Exercise in Pregnancy. Green-top Guideline No. 62. 2019. https://www.rcog.org.uk/for-the-public/browse-all-patient-information-leaflets/physical-activity-and-pregnancy/. Accessed June 30, 2023.
  3. Canadian Society for Exercise Physiology. Canadian Guideline for Physical Activity throughout Pregnancy. 2019. https://csepguidelines.ca/guidelines/pregnancy/. Accessed June 30, 2023.
  4. National Institute for Health and Care Excellence. Postnatal Care Guideline. CG37. 2022. https://www.nice.org.uk/guidance/qs37. Accessed June 30, 2023.
  5. The Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists. The First Few Weeks Following Birth. https://ranzcog.edu.au/wp-content/uploads/2022/06/First-few-weeks-pamphlet.pdf. Accessed June 30, 2023.

4 odpowiedzi

1. My brother recommended I may like this website. He was once
    entirely right. This post truly made my day. You can not believe simply how
    so much time I had spent for this info! Thanks!

2. Its like you read my mind You appear to know a lot about this like you wrote the book in it or something I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit but instead of that this is fantastic blog An excellent read I will certainly be back