Terapia blizny po cesarskim cięciu – pierwsze dwie fazy

Głównymi celami terapii blizny po cesarskim cięciu są zwiększenie ukrwienia tkanek, poprawa elastyczności i przesuwalności blizny, zapobieganie zrostom tkankowym, a w konsekwencji niwelowanie dolegliwości bólowych.

W terapii blizny po cesarskim cięciu wyróżniamy trzy fazy:

  • faza I – do 7 dni po operacji,
  • faza II – od 7 dnia do 6-8 tygodni po operacji,
  • faza III – od 6-8 tygodnia do 1,5-2 lat po operacji.

W tym blogu zajmiemy się terapią w dwóch pierwszych fazach.

Faza I (do 7 dni po operacji)

W tej fazie nie wykonujemy bezpośredniej pracy z blizną, ponieważ rana pooperacyjna nie jest wygojona a blizna nie jest uformowana. Ten etap jest kluczowy w formowaniu się zrostów pooperacyjnych. Terapia obejmuje przygotowanie okolicznych tkanek i usunięcie obrzęku, który jest nagromadzony wokół rany.

W fazie I możemy wykonać drenaż limfatyczny okolic sąsiadujących z blizną, czyli drenaż brzucha i kończyn dolnych. Drenaż przyspieszy gojenie oraz zmniejszy obrzęk i ryzyko powikłań. Czas wykonania takiego drenażu wynosi około 30-45 min. Drenaż limfatyczny brzucha wykonujemy za pomocą delikatnych chwytów w wolnym tempie. Ważnym elementem jest również nauczenie pacjentki wykonywania autodrenażu.

Faza II (od 7 dnia do 6-8 tygodni po operacji)

W tym etapie kontynuuje się drenaż limfatyczny brzucha i kończyn dolnych a także wprowadza się delikatny drenaż okolicy blizny i samej blizny.   

Wprowadza się techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego brzucha, które obejmuje bezpośrednią okolicę blizny oraz samą bliznę.  

Można także zastosować kinezjotaping, czyli naklejanie na skórę brzucha (także bezpośrednio na bliźnie) elastycznych plastrów. Można nakleić aplikację limfatyczną, aby ułatwić odpływ chłonki i aplikację powięziową w celu uniesienia skóry i tkanki podskórnej od powięzi, ułatwiając redukcję obrzęku i poprawiając cyrkulację krwi. Naklejona aplikacja powięziowa poprzez delikatne napięcie taśmy zbliża brzegi blizny do siebie.

Istotne jest też wyuczenie pacjentki odpowiednich ruchów i chwytów terapeutycznych, które ma powtarzać w domu 2 razy dziennie.

Antonina Kaczorowska

Bibliografia:

  1. Bagrowski Bartosz. Znaczenie fizjoterapii w leczeniu blizn. Rehabilitacja w praktyce 2021; 3: 48-51
  2. Chochowska M. Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia. Rehabilitacja w praktyce 2018; 5: 36-42.
  3. Drozd A, Nowacka-Kłos M, Szamotulska J, Hansdorfer-Korzon R. Możliwości zastosowania terapii manualnej w obszarze blizny. Rehabilitacja w praktyce 2021; 4: 34-42.
  4. Marciniak Małgorzata. Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim. Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja. l2021; 131 : 8-16.

3 odpowiedzi

  1. This is exactly what I needed to read today Your words have provided me with much-needed reassurance and comfort

  2. I simply could not go away your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply on your guests Is going to be back incessantly to investigate crosscheck new posts

Tagi
, ,

Udostępnij:

Bądź na bieżąco

Podobne artykuły